AKTUALITY

Co stojí naděje

Naše krásná studentka Aury je novopečenou zdravotní sestrou a také maminkou. V srpnu se jí narodila holčička Emily. Nevyvíjí se jak má, má vrozenou toxoplasmozu a poškozený mozek, hrozí, že bude mít i poruchu hybnosti a zraku. Aury i její partner jsou zoufalí, chodí z nemocnice do nemocnice a modlí se za zázrak. Nyní by Emilka měla podstoupit magnetickou rezonanci mozku, ale nejlevnější vyšetření stojí cca 5 200 Kč. Aury prosí o pomoc s touto platbou, mají i jiná značná vydání, protože v Paraguayi je zdravotní péče placená a neexistuje zdravotní pojištění. Se souhlasem rodičů připojuji fotografii Emilky. 

Ze studentského života v Asunciónu...

Leda Vanessa (na společném snímku vlevo v druhé řadě) pokračuje úspěšně ve studiu kurzu pro letušky. V září se zúčastnila výcviku přežití po ztroskotání letadla... Vyvezli je autobusem asi dvě hodiny za hlavní město a vysadili v pusté oblasti. 14 dívek dostalo celkem 2 litry vody na den a žádné jídlo. Postavily si přístřešek a zkoušely ulovit něco k snědku. Našly jen pár kokosů...

Paulina studuje prvním rokem pedagogickou fakultu. Žije s bratrancem v předměstské indiánské kolonii. O víkendu jim někdo vypálil dřevěný domek, který si sami postavili. Uhasili požár, zachránili polovinu věcí a příbytek si provizorně opravili. Nejvíc je mrzí ztráta trvanlivých potravin. Přispěli jsme Paulině jednorázovou částkou cca 1 200 Kč na nový nákup...

Romina si našla nový podnájem, protože majitel studentské ubytovny zdražil od příštího měsíce o 100 %.

Joaquín píše z Kuby

Joaquín studuje pátým rokem medicínu na Kubě. Byl umístěn do fakultní nemocnice v městě Morón v centrální části Kuby v provincii Ciego de Ávila.  Hledáme spolehlivé cestovatele, kteří tam mají namířeno.

 23. 9. 2019

Vážení přátelé z České republiky, dovolte, abych Vás po čase pozdravil a poslal pár informací o sobě. Nastoupil jsem právě znova do 4. ročníku, který jsem musel v letním semestru ze zdravotních důvodů přerušit (Joaquin měl problémy se srdcem, jako následek stresu a podvýživy). Vzhledem ke změnám v organizaci naší fakulty budu muset bohužel opakovat celý ročník, tj. znova pediatrii a v dalším semestru gynekologii a porodnictví. Začneme také s chirurgií, na což se už velice těším, protože na tu bych se chtěl specializovat. Školu máme od pondělí do soboty a jednou týdně službu v nemocnici. Můj obor mě nesmírně baví a jsem vděčný za možnost vzdělávat se. Život na Kubě není moc jednoduchý, ale na nic si nestěžuju, už jsem si tu zvykl. Mám bezvadné kolegy, místní i z mnoha zemí světa, a také skvělé učitele. Našel jsem si kubánskou přítelkyni, spolužačku, je o ročník níž a pochází odtud. Její rodina mě přijala jako syna. 

Děkuji Vám za Vaši stálou podporu a přeju Vám všechno dobré v pracovním i osobním životě. 

Joaquína lze podpořit darem na náš transparertní účet 2800123841 / 2010 


Naléhavá prosba 

S prosbou o pomoc pro svoji matku se na nás obrátila Hadasa, která žije již trvale v Asunciónu a pracuje v neziskové organizaci jako "streetworkerka" - má na strarosti indiánské děti a mládež v Asuncionu, kteří žijí a živí se na ulici. (Pro zajímavost: není mezi nimi ani jeden Čamakok)

2. září 2019

Milí přátelé z České republiky, dobrý den. 

Píše Vám indiánka z kmene Čamakoko Hadasa Baez Martinez z Paraguaye s prosbou o finanční pomoc pro moji maminku Fanny Martinez. V lednu jí diagnostikovali pokročilou rakovinu prsu a od té doby statečně bojuje a snaží se neztrácet naději a víru. My se zas snažíme shánět prostředky na její léčbu (pozn. v Paraguayi nemají veřejné zdravotní pojištění a veškerá lékařská péče je plně hrazená pacienty). Asi před měsícem nás informovala její lékařka z onkologické nemocnice, že maminka potřebuje léčbu lékem pertuzamab, a to 18 dávek. Dala nám lhůtu do poloviny září, abychom si lék sehnali. V lékárně stojí jedna dávka cca 168 000 Kč (přepočet ze 42 milionů paraguayských guaranies), takže na požadovaných 18 dávek bychom potřebovali asi 3 miliony korun!  To je pro nás samozřejmě nereálné. Obrátili jsme se na vládní nadaci Diben, která pomáhá lidem bez prostředků, jako jsme my, ale po dvou týdnech nám sdělili, že cena léků je příliš vysoká i pro ně, že by nám mohli přispět jen nepatrnou částkou. Našli jsme potom soukromou Asociación de Guerreras de Cancer (Sdružení bojovnic proti rakovině), kde nám doporučili najmout si advokáta, který podá dovolání na Ministerstvo zdravotnictví, a pokud uspějeme, tak nám zaplatí celou léčbu. Sehnali jsme všechna potřebná potvrzení, výsledky atd., ale nyní bychom potřebovali cca 6 000 Kč, abychom mohli zaplatit toho advokáta, aby to podal. Během 14 dnů bychom měli znát výsledek, mělo by to vyjít. Protože tato platba je pro nás těžko dosažitelná, napadlo mě obrátit se s prosbou o pomoc pro moji maminku na přátele v České republice. Děkuji Vám za pochopení.

19. 9. 2019

Děkujeme dárcům, kteří obratem Fanny podpořili! 

Fanny právě ukončila jeden z cyklů chemoterpie a nyní čeká na lékařské konzílium, které bude (až!) 29. října, jakou formou léčení pokračovat. Její stav je velmi vážný. Dostala od ošetřující lékařky souhlas, aby se v mezidobí zajela (po 3/4 roce) podívat domů do Chaka, kde ji netrpělivě čeká manžel a zbytek rodiny. 

"Můj respekt a obdiv

mají tato děvčata, která opustila domov, aby něčeho dosáhla," píše teta Rominy pod jejím obrázkem na facebooku. Romina třetím rokem studuje na diplomovanou zdravotní sestru. Právě je na praxi v nemocnici Červeného kříže.

Nueva Esperanza (Nová naděje) je osada, která vznikla v důsledku českého daru. Asi polovina rodin, které získaly "české krávy" odehnala svůj dobytek hlouběji do vnitrozemí vnitrozemí. Je tam lepší pastva (i v období sucha), klid i bezpečí (přes jaguáry, kteří loví telata). V osadě žije trvale několik lidí v několika dřevěných domech, kteří se...

Očkování v Nueva Esperanze 

Dvakrát do roka probíhá povinné očkování a sčítání dobytka 

Státní veterinární správa v Paraguayi dohlíží na pravidelné očkování dobytka. Při té příležitosti se sčítají a úředně registrují přírůstky za posledních šest měsíců. Např. Nicanor hlásil v červenci 2019 osmnácz nových telat, Mally dvanáct. Do Nueva Esperanzy se sjeli "brigádníci", aby sehnali dobytek z rozlehlých pastvin do centrální ohrady, staví se a opravují ploty. Očkuje se, značkuje. Ženy vaří, děti se všude pletou. Veterináře dovezl zaplaveným Chakem traktor, který zapůjčila radnice v Bahía Negra.