AKTUALITY

Dětský den

Graciani, student druhého ročníku učitelského oboru na univerzitě v Concepciónu (dosud nezažil prezenční výuku, v Paraguayi je již druhým rokem povoleno jen distanční vzdělávání), uspořádal v indiánské komunitě poblíž města oslavu Dne dětí (v Paraguayi se slaví 16. srpna). Oslovil spolužáky z fakulty a profesory, kteří akci podpořili sbírkou šatstva a občerstvením. "Řekl jsem si, že jako budoucí učitel musím pro děti udělat něco navíc, na co by mohly vzpomínat. Možná jsem mohl být kreativnější, ale udělal jsem to tak, jak jsem nejlíp uměl. Sám jsem jako malý nic takového nezažil. Štědrost a velkorysost jsem poznal teprve, když jsem poznal vás. Musím to oplatit."

Letní pozdrav z Nueva Esperanzy

Autorem videa je jeden z kovbojů... (našich absolventů zemědělského učiliště)


Ocenění pro Checomacoco

Spolupráce CHECOMACOCO s Rotary Clubem Prague City, který podpořil naše projekty od roku 2006 částkou téměř 300 000 Kč, vyústila v červenci 2021 udělením čestného odznaku Paul Harris Fellow za poskytování materiální pomoci a přispění k lepšímu porozumění a přátelství mezi národy. Patří nejen jmenované, ale Vám všem, kteří jdete s námi. ROTARY INTERNATIONAL, založená americkým advokátem Paulem Harrisem v roce 1905, je dnes nejstarší mezinárodní klubovou organizací na světě. Rotary kluby ve 200 zemích sdružují 1,2 mil. členů, kteří dobrovolně věnují svůj čas a schopnosti ve prospěch druhých pod heslem "Service Above Self" (Služba nad vlastním zájmem). Odznak je určen pro členy, ale výjimečně tak lze ocenit i ne-rotariány (jako v tomto případě), kteří dlouhodobě a výrazně aktivně naplňují společný cíl: dělat svět lepším.  


Píší nám studenti před koncem semestru (červenec 2021) 

Romina (absolventka oboru diplomovaná zdravotní sestra): 

"Sděluji Vám, že jsem zdárně dokončila chybějící praxi, kterou jsme vloni nemohli absolvovat kvůli covidu, takže konečně mohu získat diplom - vystaví mi ho prý během několika měsíců... Pak bych chtěla požádat ministerstvo zdravotnictví o místo stálé zdravotnice v Puerto Esperanze, aby můj dědeček Rodolfo konečně mohl odejít na odpočinek. Mezitím pracuji jako soukromá ošetřovatelka, starám se o jednoho 80letého pána, který prodělal covid, byla jsem s ním v nemocnici a nyní se o něj starám doma. Chci Vám ze srdce poděkovat za veškerou Vaši podporu a nikdy Vám nepřestanu být neskonale vděčná za to, že jste mi po celé 4 roky mého studia věřili. Teď už si začínám sama vydělávat, stavím se na vlastní nohy, platím si podnájem a všechno další už bude na mně. Děkuji Vám a přeji Vám všechno dobré."

Elci (studentka 3. ročníku zdravotnictví):

"Mám k Vám prosbu: naše univerzita nás povolala do očkovacího cetra, kde máme pomáhat lékařům s očkováním proti Covidu-19. Měla bych tam být celý červenec. Musíme si ale koupit kromě rukavic, respirátorů atd. také speciální bleděmodrou uniformu... Nás zatím očkovat nebudou, protože jako mladé nemáme nárok, ale budeme se moci zaregistrovat. Byla mě navštívit maminka, přivezla z Chaka nějaké artesanie na prodej, ale bohužel to v téhle době nikdo nekupuje. Tak byla zklamaná, že ještě utratila za autobus..."

Joaquín (5. ročník všeobecného lékařství na Kubě):

"Nemohl jsem bohužel uzavřít ročník, chyběl týden do státnice z dermatologie, ale přišla drastická covidová uzávěra. Prý to dokončíme v září, zahájení 6. ročníku by tím nemělo být omezeno. Přes začínající očkování jsou tady všechna zdravotní zařízení přeplněná covid pozitivními a je bohužel stále narůstající počet úmrtí. Také maminka a babička mojí přítelkyně byly tři týdny v nemocnici, ale už snad mají nejhorší za sebou. Já mám problém s kameny v močových cestách, ale mám smůlu, protože zatím nelze provádět žádná vyšetření a léčbu neakutních případů. Tak aspoň piju převařovanou vodu (na Kubě se dává do vody velké množství chlóru), jiné tekutiny, jako minerálka, je tady prakticky nemožné získat. Před krámy stojí nekonečné fronty a prodávají se prakticky jen konzervy. Všechno je čtyřnásobně předražené, ale lidi to kupují, pokud na to mají. Posílám Vám přehled mých nákupů, abyste viděli, za co utrácím a že nikterak nehýřím :-) Kupuji si jen jídlo a hygienu, i když oblečení atd. bych už taky potřeboval. Naštěstí jsem si před čtyřmi lety přivezl z domova dobré boty, chacha..."V Nueva Esperanze probíhá povinné očkování proti slintavce a brucelóze 

(duben 2021, video natočili sami indiáni)

Nový školní rok v Paraguayi

V březnu byl zahájen další rok distančního vzdělávání vysokoškoláků. Studenti, kteří jsou nyní ve druhém ročníku, dosud svou Alma mater nepoznali. Aktuálně podporujeme 12 indiánských studentů, další se o naši pomoc ucházejí.  S novým způsobem vyučování se mění způsob naší podpory – ubývá plateb za městskou hromadnou dopravu, přibývá plateb za internet. Školné se (až na výjimky) platí stejné jako při plné výuce. 

Romina na praxi

Romina  přijela do Asunciónu dokončit povinnou nemocniční praxi (promovala jako zdravotnice v prosinci), kterou vloni studenti kvůli distanční výuce nemohli vykonávat. Nyní je sice zdravotní situace v zemi ještě horší, provázená protesty proti neschopné a zkorumpované vládě, ale na třináctitýdenní praxi (včetně té na urgentním příjmu a odděleních přeměněných na covid pracoviště) tyto nové sestřičky musejí. Romina se na nás obrátila ještě jednou s prosbou o finanční pomoc: Očkování pro ně není a dokonce si musejí koupit vlastní ochranné pomůcky: respirátory, obleky, rukavice, brýle, desinfekci atd., vše, co je v nemocnici třeba. Poslali jsme Romině prozatím cca 3 000 Kč na jejich nákup.

Fiorella 

Devatenáctiletá dívka pochází z Puerto Esperanzy, ale od dvou let žije v Asunciónu. Její rodiče ji dali do péče tety a strýce, kteří sami mají jen jednoho syna (Iván absolvoval práva v roce 2019, dosud nesehnal práci v oboru) a odešli do hlavního města ze lepším živobytím. Současný tatínek je zedník, maminka je v domácnosti. Fiorella chtěla jít na medicínu, ale protože biologičtí rodiče (její otec je bývalým "podnikavým" náčelníkem v Puerto Esperanze) ji odmítli podpořit, zvolila si méně finančně náročný obor – studuje druhým rokem na zdravotní sestru a má výborné studijní výsledky. Rozhodli jsme se platit jí polovinu školného a internet, cca 1 100 Kč měsíčně.

Děkujeme všem přátelům a příznivcům za peněžní i morální podporu v roce 2020!

Na transparentní účet našeho sdružení vloni přišly dary v hodnotě 275 392 Kč. Z roku 2019 nám na účtu zbývalo 62 859 Kč.

Díky tomu jsme v roce 2020 mohli darovat na naše projekty celkem 225 500 Kč (tj. 10 000 dolarů) a začátkem ledna 2021 jsme poslali prostřednictvím českého velvyslanectví v Argentině (pod kterou spadá i Paraguay) dalších 107 250 Kč (5 000 dolarů).

Naše provozní výdaje činily 1 489 Kč (poštovné za rozesílání darovacích smluv, drobné dárky do Paraguaye).

Prosíme dárce, kteří s námi dosud nejsou v kontaktu a hodila by se jim pro daňové účely darovací smlouva, o laskavou zprávu s adresou na checomacoco@yahoo.com 

Joaquín je v pátém ročníku

6. února 2021, Morón, Cuba: "Zdravím z Kuby a mám dobré i špatné zprávy. Špatná je ta, že zase máme od ledna vojensky hlídaný lockdown, zákaz nočního vycházení, také vnitrostátní i mezinárodní doprava je zastavená, a nevíme dokdy to potrvá, protože covid se šíří, máme až 900 až 1 000 nových případů denně, narůstají i úmrtí. Také mezi zdravotníky se nákaza objevuje. Zatím se nezačalo očkovat, ačkoliv Kuba vyvíjí svoji vakcínu, vedení se rozhodlo, že začnou teprve až bude dostatek dávek pro všechny obyvatele. Ven se moc nedostanu, jen když jdu shánět něco k jídlu, i když je to většinou marné, protože je skoro všude zavřeno, a tam, kde něco mají, se tvoří dlouhé fronty, je to ale příšerně předražené a člověk se tam navíc může snadno nakazit. Děkuji za peníze, nechám si to na kartě a nebudu vybírat, protože jen tak můžu zaplatit v obchodě. Ale teď dobré zprávy. Jako jediný cizinec a ještě 3 Kubánci máme nejlepší studijní hodnocení a zakončili jsme úspěšně ortopedii a traumatologii. Dost si mě oblíbili profesoři, s kterými jsem pracoval, např. při operacích zlomenin. Konec mého studia se blíží, měl bych být hotový příští rok v létě, ale chtěl bych ještě pokračovat dál, prý je to možné v rámci mého stipendia. Znamenalo by to ještě 3 až 4 roky, abych získal titul MUDr. a pak bych měl právo vybrat si specializaci, v mém případě chirurgii. Ještě jsem o tom nemluvil s našima, ale věřím, že s tím budou souhlasit, i když naše odloučení se zase protáhne. Protože i Vy jste moje rodina, chtěl bych znát Váš názor, rady a doporučení. Mám Vás rád a prosím Vás velice, abyste na sebe dávali pozor. Joaquín"

Poslali jsme Joaquinovi přes banku v Asunciónu 4 000 Kč. Děkujeme všem jeho podporovatelům!

Romina a Rosaicela mají titul 

Dívky studovaly čtyři roky Universidad centro Médico Bautista v Asunciónu a 7. 12. 2020  úspěšně obhájily svoje diplomní práce, čímž získaly titul Lic. (obdoba našeho Mgr.). Rossy si jako téma zvolila "Prevence nechtěného početí a jak tomu rozumějí dospívající v kmeni Čamakoko (Išir Ybitoso)" a Romina udělala průzkum "Jaké znalosti mají dospívající z indiánské osady v Puerto Esperanze o syfilidě". Potvrzení o dosaženém vzdělání dostanou po paraguaysku až za půl roku... Již před promocí ale mohou titul používat a hledat si práci. V příštím roce ještě musejí dokončit praxi v nemocnicích, na kterou v koronavirovém roce 2020 nemohly nastoupit.

Graciani je vděčný

"Jsem vaším dlužníkem..."

Na závěr letošního celoročního distančního vyučování skládají naši vysokoškoláci prezenčně ročníkové zkoušky. Také budoucí učitel Graciani, který celý první ročník absolvoval na dálku, s pomocí spolužáků a učitelů. (Posílá fotografii svých zápisků z hodiny informatiky). Podporovali jsme ho již během středoškolského studia na zemědělském učilišti, nyní mu platíme školné (viz níže). Dnes (3. prosince 2020) nám napsal: 

"Jsem vaším dlužníkem za všechno, co pro mě děláte. Byly doby, kdy jsem se cítil jako mrtvý, ale pak jste se v mém životě objevili vy a dali mi příležitost, abych se vzpamatoval a uvědomil si, že ten, kdo chce doopravdy jít za svým cílem, překoná veškerou bídu světa. Kdykoliv vám píšu, tečou mi slzy a moje emoce bouří, když si uvědomím, jak se můj život mění. "   

Aury píše diplomku

Ukončení univerzitního studia v Paraguayi je především předem neodhadnutelný útok na studentovu peněženku. Teprve po závěrečných zkouškách začíná student pracovat na diplomové práci, která mu zajistí titul. Také Aury (viz Podporujeme indiánské studenty) úspěšně zkoušky složila už koncem roku 2018 a pak čekala dlouhé měsíce na bezplatné "schválení tématu". Mezitím se jí narodila Emilka, bohužel s vrozenou toxoplasmózou, která jí i celé rodině způsobuje hodně problémů (pomáháme s některými platbami za nedosažitelně drahá lékařská vyšetření). Holčičce už je rok, a Aury se rozhodla, že diplomku dodělá stůj co stůj. S pomocí najatého tutora (vedoucího práce) jí bylo schváleno téma - "Toxoplasmóza"... Profesor jí také vyčíslil cenu za (povinnou) pomoc při zpracování: cca 14 000 Kč. Rozhodli jsme se Aury s touto platbou (která je nereálná pro její domácí rozpočet už tak zatížený náklady na léčbu Emilky) pomoci v několika splátkách.

"Mám neskutečnou radost," reagovala Aury, "a děkuji ze srdce všem českým dárcům, kteří při mě stáli od samého začátku mého studia a provázejí mě i při mých současných potížích. Chtěla bych téma zpracovat jako manuál pro nastávající maminky, aby udělaly vše pro to, aby se jejich děti narodily zdravé a šťastné..."

Coronavirus a studium na Kubě

Také našemu medikovi Joaquínovi (a celé Kubě) komplikuje život pandemie a její ekonomické důsledky, které ještě vystupňovaly vleklý neutěšený stav. Letní semestr se prakticky nekonal – vše se nyní musí dohnat během září a října (včetně dvou obávaných zkoušek z gynekologie-porodnictví a chirurgie), od listopadu začíná pro Joaquina pátý ročník. Situace v zásobování na Kubě je naprosto zoufalá, nakupovat se dá pouze v obchodech, kde lze uplatnit platební kartu. Složitou cestou (přes vklad v hotovosti v hlavním městě Paraguaye v tamní měně) se nám podařilo poslat mu na zkoušku 50 USD. Vzápětí přišel děkovný dopis:

"S kartou se mi podařilo nakoupit věci, které jsem tady už měsíce neviděl: 3 kg rýže (5,25$), 3 plata malých jogurtů po 4 ks (6,40$), balíček pepře (2,40$), 3 půlkilové prací prášky (6,60$) a 4 roličky toaletního papíru (2$). Nakupovat jinak než kartou se nedá, chudáci Kubánci, kteří ji nemají! Zbývá černý trh, ale vše je šíleně předražené. Jsem Vám nesmírně vděčný za tuto možnost, měl jsem velké obavy, jak to dál bude. Budu moct s vaší pomocí i nadále počítat?" 


Coronavirus a studium v Paraguayi

Školní rok začíná v Paraguayi v březnu a trvá do prosince. Letos bez osobní účasti studentů na výuce. Po měsících improvizací a nejistot všechny vysoké školy přešly na nějakou formu on-line výuky a virtuálních zkoušek, nejdále to trvalo státní univerzitě v Asunciónu (do srpna). 

Nejčastější formou podpory našich vysokoškoláků je tedy letos příspěvek na internet a na většinou snížené školné. V současné době podporujeme deset studentů.

Někteří nově podporovaní studenti

Lorenza Chamorro (19)

"Moje jméno mi naši dali podle strýčka Lorenza, který v minulém století na úřadech vymohl Čamakokům území Puerto Esperanzy. Já jsem ale dosud bydlela s rodiči ve Fuerte Olimpo, kde má tatínek domácí pekárnu a maminka mu pomáhá. Mám ještě dvě mladší sestry, které chodí na střední a starší sestra Maria Cecilia je v Asunciónu na vysoké. Také já jsem nyní v prvním ročníku na právech jako ona."

Přispíváme Lorenze na podnájem, který sdílí se sestrou, cca 1 200 Kč měsíčně.


Betania Torales (24)

"Pocházím z Asunciónu, z předměstí. V patnácti letech jsem se seznámila se Saulem, jehož teta bydlí v sousedství, je učitelka na penzi a její dcery jsou moje kamarádky. Saul se rozhodl pro vojenskou službu, ačkoliv by do armády nemusel, protože je indián. Zamilovali jsme se do sebe, ale počkali jsme si na moji plnoletost a pak jsme se vzali. Máme ročního synka Benjamína. Jeho rodina je bezvadná, přijali mě bez výhrad, a já je. Jsou moc milí, mají krásný jazyk a moc hezky se k sobě chovají. Já jsem vystudovala gymnázium a nyní jsem začala chodit na technickou univerzitu, abych získala znalosti o administrativních pracech a ekonomii. Chtěli bychom se Saulem v budoucnosti mít  vlastní podnik – on už měl v Chaku autoopravnu, ale všechno prodal, aby mě mohl podpořit na studiích – zaplatil mi zápisné. Teď se tu kvůli nemoci covid nedá sehnat žádné zaměstnání, tak jsme si aspoň otevřeli u našeho domku okénko a prodáváme sendviče. Snad nevadí, že nejsem indiánka?"

Betanii platíme školné cca 1 000 Kč měsíčně a cca 300 Kč přispíváme na splátky notebooku (zbytek cca 700 Kč si platí sama)


Graciani Barboza (27)

S naší podporou vystudoval střední zemědělské učiliště, které absolvoval v roce 2017. Oženil se, narodila se mu dcera. Protloukal se po farmách jako námezdní dělník. Nyní by se chtěl vrátit ke studiu. Píše:

Rád bych Vám sdělil, že jsem se zapsal na učitelský obor na Universidad Tecnológica Intercontinental v Concepciónu, kde nyní bydlím u mé ženy Sonii. Za ty poslední dva roky jsem poznal, jak se člověku změní život a přibudou starosti, když má dítě a vlastní rodinu. Mé dcerce Zoemi už budou v dubnu dva roky! Vím, že byste raději viděli, kdybych pokračoval v oboru a šel studovat agronomii, ale fakulta je příliš daleko odtud. Vybral jsem si proto tuto soukromou vysokou školu, kam mohu snadno docházet. Být učitelem mě napadlo už na učilišti. Díky Vám jsem poznal, jaké to je nabývat vzdělání, a jak mi to změnilo život. Také jsem si uvědomil, jak jsou učitelé pro moji komunitu důležití. Vím, že to bude těžké studovat dlouhé roky, když mám rodinu, ale věřím, že i tohle s Vaší pomocí dokážu. Vím, že jste mi vždy podali pomocnou ruku a nikdy jste nás studenty na učilišti neopustili, i když nastaly různé problémy. Omlouvám se, že nyní žádám znovu o podporu.

Gracianimu platíme školné cca 950 Kč měsíčně 


PF 2020 z Asunciónu

Píše nám náš účetní, pan Víctor Gavilán Mazacote. Posledních 15 let je naším nepostradatelným pomocníkem. V jeho auditorské kanceláři máme deponovanou hotovost, kterou operativně vydává jeho zástupkyně Lic. Estela podle našich pokynů studentům, nemocným apod. Naše činnost by bez této (bezplatné!) pomoci byla jen obtížně možná.

Drazí přátelé z České republiky, 

obracím se na Vás všechny z daleké Paraguaye, abych Vám popřál všechno nejlepší do nového roku a poděkoval za dlouhá léta spolupráce – je neuvěřitelné, že vstupujeme již do patnáctého roku! Ten čas tak rychle uplynul, někdy člověk pochyboval, když přišly nezdary, jindy se radoval z úspěchů. Ale dnes s jistotou vím, že to všechno stálo za to. Naši přátelé Čamakokové dnes vidí život z nové perspektivy, a to mě motivuje i nadále je podporovat. Já osobně to dělám a budu dělat, dokud budu moci, ne kvůli nějaké jejich vděčnosti, ale pro svůj dobrý pocit, že jsem alespoň něčím přispěl pro jejich lepší budoucnost. Od Vás za to, milí přátelé, dostávám mnohem víc, než by byly peníze – získal jsem Vaše přátelství a důvěru a také možnost setkat se blíže s našimi indiánskými bratry, což se mi do té doby jevilo nemožné. 

Ať jste především zdraví a ať Vám všechno vychází! Objímám Vás, Váš Víctor


Joaquín píše z Kuby

Joaquín z kmene Čamakoko studuje pátým rokem medicínu na Kubě. Byl umístěn do fakultní nemocnice v městě Morón v centrální části Kuby v provincii Ciego de Ávila. 

Dovolte, abych Vám napřed popřál všechno nejlepší do nového roku, srdečně Vás zdravím a objímám. Já jsem strávil svátky s rodinou Darlyn, bylo to moc prima, hodně jídla a tak. Momentálně se připravuji na zkoušky za tento semestr. Mám za sebou zatím farmakologii, je to jedna z nejtěžších zkoušek, a udělal jsem ji za plný počet bodů, mám radost. Příští týden mám angličtinu a pak obávanou pediatrii. Na koleji se dá učit jen velice obtížně. Je to tu příšerné, bez jakéhokoliv soukromí, ohledů pro soužití a hygieny. Už měsíc nám neteče voda, takže si ani neumíte představit, jak vypadají záchody... Ještě že se mohu mýt u Darlyn. Taky náš pokoj je strašně špinavý, spolubydlícím je všechno jedno, všichni jen kouří a kašlou na pořádek. Taky vylomili dveře, takže kdokoliv může do pokoje, a krádeže nikdo neřeší. Jediný, koho to zajímá, jsem asi já, stěžoval jsem si u vedení koleje, ale k ničemu to není. Ale nedá se nic dělat, jsem tu kvůli studiu, tak studuju, abych zdárně pokračoval dál. Váš Joaquín.

Na začátku ledna jsme poslali Joaquínovi na rok 2020 800 euro. 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Děkujeme všem přátelům a příznivcům za peněžní i morální podporu v roce 2019!

Na transparentní účet našeho sdružení letos přišly dary v hodnotě 282 765 Kč.

Díky Vaší štědrosti (včetně zůstatku na účtu za rok 2018) jsme tedy v roce 2019 mohli darovat na naše projekty celkem 430 880 Kč (tj. 17 800 dolarů do Paraguaye a 800 euro pro studenta Joaquína na Kubu). 

Naše provozní výdaje činily 5 027 Kč (obálky a poštovné za rozesílání darovacích smluv, platba za webhosting, drobné dárky do Paraguaye). 

Prosíme dárce, kteří s námi dosud nejsou v kontaktu a hodila by se jim pro daňové účely darovací smlouva, o laskavou zprávu s adresou na checomacoco@yahoo.com 

Benefiční akce studentů ve Frýdlantu nad Ostravicí 

Píší nám tamní studenti jazykového gymnázia BMA: 

Jsme velmi malá škola o 120 studentech. Dozvěděli jsme se o vaší organizaci přes naší paní učitelku, pročetli jsme si vaše stránky a velmi nás zaujalo, co vaše organizace dělá pro Chamacoco. Obeznámili jsme s tímto projektem všechny ročníky prezentací, kterou jsme vytvořili na základě vašich stránek. Jedna studentka vytvořila i plakát (viz). Proto jsme se rozhodli Vám přispět. Uspořádali jsme školní sbírku formou prodeje vlastnoručně připravených dobrot. Upekli jsme buchty, slané šneky, pudink a také jsme dva dny prodávali párky v rohlíku. Podařilo se nám vybrat 2305,- Kč. Využít je můžete na cokoliv, kde bude potřeba. Doufáme, že Vám to pomůže. Peníze jsme poslali dnes na váš transparentní účet.


Buenos días, somos estudiantes de la escuela de idiomas BMA. Nuestra escuela está en una ciudad pequeña. La escuela tiene solo 120 estudiantes. Nuestra profesora nos dijo sobre los Checomacocos y eso nos interesó mucho, así que nos enteramos sobre su organización y sus proyectos.

Leímos todo en su página web, hicimos una presentación y la presentamos en cada clase de la escuela. Así informamos también a nuestros compaňeros que no estudian espaňol. Creamos un cartel (ver anexo). Quisimos donar algo y por eso organizamos una colecta caritativa en nuestra escuela. En casa hicimos bollos, magdalenas, flan, galletas y perritos calientes y después durante tres días en las pausas entre las clases vendemos todo. Sacamos 2305,- Coronas Checas. Ustedes pueden usar este dinero para lo que necesiten. 

Děkujeme studentům i paní učitelce španělštiny Denise Kasíkové 

26. 11. 2019

Co stojí naděje

Naše krásná studentka Aury je novopečenou zdravotní sestrou a také maminkou. V srpnu se jí narodila holčička Emily. Nevyvíjí se jak má, má vrozenou toxoplasmozu a poškozený mozek, hrozí, že bude mít i poruchu hybnosti a zraku. Aury i její partner jsou zoufalí, chodí z nemocnice do nemocnice a modlí se za zázrak. Na základě prosby Aury se velice rychle složili čeští dárci na Emilčinu magnetickou rezonanci mozku - potřebovala cca 5 200 Kč. 

Zpráva od Aury, 15. prosince 2019:

Vážení přátelé v ČR: už jsme absolvovali magnetickou rezonanci a na jejím základě nám doktor řekl, že Emilka má hydrocefalitidu, ale že množství mozkomíšního moku není zatím kritické. Pokud by k tomu došlo, museli bychom na operaci. Modlíme se za Emilku a také vzdáváme Bohu díky za to, že nám přivedl ku pomoci Vás. Vaši pomoc vidí a žehná Vám, oplatí Vám to. I my Vám děkujeme z celého srdce a prosíme Boha, ať Vás provází. 

Rodiče Emilky mají i jiná značná vydání, protože v Paraguayi je zdravotní péče placená a neexistuje zdravotní pojištění. Děkujeme všem dárcům, kteří nadále na toto děťátko přispívají. Se souhlasem rodičů připojuji fotografii Emilky.  

Ze studentského života v Asunciónu...

Leda Vanessa (na společném snímku vlevo v druhé řadě) pokračuje úspěšně ve studiu kurzu pro letušky. V září se zúčastnila výcviku přežití po ztroskotání letadla... Vyvezli je autobusem asi dvě hodiny za hlavní město a vysadili v pusté oblasti. 14 dívek dostalo celkem 2 litry vody na den a žádné jídlo. Postavily si přístřešek a zkoušely ulovit něco k snědku. Našly jen pár kokosů...

Paulina studuje prvním rokem pedagogickou fakultu. Žije s bratrancem v předměstské indiánské kolonii. O víkendu jim někdo vypálil dřevěný domek, který si sami postavili. Uhasili požár, zachránili polovinu věcí a příbytek si provizorně opravili. Nejvíc je mrzí ztráta trvanlivých potravin. Přispěli jsme Paulině jednorázovou částkou cca 1 200 Kč na nový nákup...

Romina si našla nový podnájem, protože majitel studentské ubytovny zdražil od příštího měsíce o 100 %.

Naléhavá prosba 

S prosbou o pomoc pro svoji matku se na nás obrátila Hadasa, která žije již trvale v Asunciónu a pracuje v neziskové organizaci jako "streetworkerka" - má na strarosti indiánské děti a mládež v Asuncionu, kteří žijí a živí se na ulici. (Pro zajímavost: není mezi nimi ani jeden Čamakok)

2. září 2019

Milí přátelé z České republiky, dobrý den. 

Píše Vám indiánka z kmene Čamakoko Hadasa Baez Martinez z Paraguaye s prosbou o finanční pomoc pro moji maminku Fanny Martinez. V lednu jí diagnostikovali pokročilou rakovinu prsu a od té doby statečně bojuje a snaží se neztrácet naději a víru. My se zas snažíme shánět prostředky na její léčbu (pozn. v Paraguayi nemají veřejné zdravotní pojištění a veškerá lékařská péče je plně hrazená pacienty). Asi před měsícem nás informovala její lékařka z onkologické nemocnice, že maminka potřebuje léčbu lékem pertuzamab, a to 18 dávek. Dala nám lhůtu do poloviny září, abychom si lék sehnali. V lékárně stojí jedna dávka cca 168 000 Kč (přepočet ze 42 milionů paraguayských guaranies), takže na požadovaných 18 dávek bychom potřebovali asi 3 miliony korun!  To je pro nás samozřejmě nereálné. Obrátili jsme se na vládní nadaci Diben, která pomáhá lidem bez prostředků, jako jsme my, ale po dvou týdnech nám sdělili, že cena léků je příliš vysoká i pro ně, že by nám mohli přispět jen nepatrnou částkou. Našli jsme potom soukromou Asociación de Guerreras de Cancer (Sdružení bojovnic proti rakovině), kde nám doporučili najmout si advokáta, který podá dovolání na Ministerstvo zdravotnictví, a pokud uspějeme, tak nám zaplatí celou léčbu. Sehnali jsme všechna potřebná potvrzení, výsledky atd., ale nyní bychom potřebovali cca 6 000 Kč, abychom mohli zaplatit toho advokáta, aby to podal. Během 14 dnů bychom měli znát výsledek, mělo by to vyjít. Protože tato platba je pro nás těžko dosažitelná, napadlo mě obrátit se s prosbou o pomoc pro moji maminku na přátele v České republice. Děkuji Vám za pochopení.

19. 9. 2019

Děkujeme dárcům, kteří obratem Fanny podpořili! 

Fanny na podzim 2019 pokračuje dalším cyklem chemoterapie a čeká na operaci. V prosinci již nastoupila do nemocnice, ale termín jí změnili na druhou polovinu únoru...

Nueva Esperanza (Nová naděje) je osada, která vznikla v důsledku českého daru. Asi polovina rodin, které získaly "české krávy" odehnala svůj dobytek hlouběji do vnitrozemí vnitrozemí. Je tam lepší pastva (i v období sucha), klid i bezpečí (přes jaguáry, kteří loví telata). V osadě žije trvale několik lidí v několika dřevěných domech, kteří se...

Očkování v Nueva Esperanze 

Dvakrát do roka probíhá povinné očkování a sčítání dobytka 

Státní veterinární správa v Paraguayi dohlíží na pravidelné očkování dobytka. Při té příležitosti se sčítají a úředně registrují přírůstky za posledních šest měsíců. Např. Nicanor hlásil v červenci 2019 osmnácz nových telat, Mally dvanáct. Do Nueva Esperanzy se sjeli "brigádníci", aby sehnali dobytek z rozlehlých pastvin do centrální ohrady, staví se a opravují ploty. Očkuje se, značkuje. Ženy vaří, děti se všude pletou. Veterináře dovezl zaplaveným Chakem traktor, který zapůjčila radnice v Bahía Negra.