Jak podporujeme indiánské studenty

O podporu z České republiky nás mohou žádat uchazeči z indiánských komunit Čamakoko, kteří díky vlastní píli a předchozím dobrým studijním výsledkům již byli přijati na nějakou vysokou školu. Předloží nám doklad o řádném studiu a napíší dopis o svém původu a důvodech, proč si vybrali svůj obor.

Důležitá je také informace, kdo jim studium bude platit (v Paraguayi se platí školné a nekonečné množství nejrůznějších ne zcela předvídatelných a srozumitelných poplatků a studijních pomůcek), a jaký je jejich měsíční rozpočet. S velkou radostí vidíme, že rok od roku přibývá rodin, které si uvědomují význam vzdělání dětí a jsou ochotné ještě více se uskrovnit v jejich prospěch, ačkoliv mají jen mlhavou představu o tom, co obnáší studium na univerzitě. Příběhy jsou jako přes kopírák: "Jsem z deseti sourozenců, tatínek je rybář a příležitostný nádeník, maminka v domácnosti. Práce u nás ve vesnici žádná není. Díky nekonečné lásce a podpoře rodičů jsem odmaturoval/a na gymnáziu (v kraji Alto Paraguay, velkém jako ČR, jsou tři střední školy). Nyní jsem poprvé v životě v hlavním městě Asunciónu. Pobírám stipendium od INDI (vládní agentura pro indiány), ale to mi nestačí ani na jídlo (cca 1 500 Kč měsíčně). Přes všechny překážky chci ve studiu vytrvat a jednou někým být."

Snažíme se studentům vypomoci s nejožehavějšími platbami. Někdy je to školné, jindy jízdné (v Paraguayi neexistují studentské slevy na MHD), podnájem (neexistují koleje a menzy, jen soukromé ubytování: čím blíž k univerzitě, tím dražší), povinné uniformy, knihy apod. Od jara 2020 přibyly poplatky za internet kvůli distanční formě vzdělávání, která kvůli covidu v Paraguayi trvá nepřetržitě až dosud. Neposkytujeme (nároková) stipendia, ale individuální výpomoc podle ekonomické situace studenta a jeho rodiny. I když je většina našich plateb pravidelná, nezaručujeme, že to potrvá po celou dobu školního roku či studia, protože vše záleží na zájmu a dobrých úmyslech českých dárců. Studenti jsou povinni každý měsíc napsat pár řádků o sobě, abychom mohli zájemcům poskytovat průběžné informace a obrázek o tom, jak se indiánským studentům daří, s jakými problémy se potýkají atd.

Po předchozích zkušenostech nepoužíváme model "adopce na dálku". Adresná spolupráce s konkrétními studenty může oboustranně přinést nereálná očekávání a osobní zklamání. Příspěvky českých dárců rozdělujeme podle potřeby mezi různé studenty. Snažíme se být nestranní a spravedliví. Snažíme se rozumět paraguayské realitě. Mnoho věcí nelze poměřovat naší evropskou zkušeností...

náš transparertní účet pro Vaše dary: 2800123841 / 2010 

V roce 2023 podporujeme tyto studenty:

EVANI 

Universidad del Norte, obor: účetnictví, 3. ročník

Platíme jí 2/3 školného (cca 1 600 Kč měsíčně).

Má velmi dobré výsledky, baví ji matematika. Její tatínek je učitel na indiánské škole v Chaku, maminka zdravotní sestra tamtéž. 

ALEJANDRA

Universidad autonoma del Sur / UNASUR, obor: veterinář, 1. ročník

Hradíme jí polovinu školného (cca 1 300 Kč měsíčně)

Na fakultu se dostal díky smlouvě mezi univerzitou a Indiánským institutem. Otec mu zemřel před lety, má ještě čtyři starší bratry - tři jsou kovbojové a jeden pracuje jako zedník v hlavním městě. Eduardo by rád byl prospěšný svým lidem jako lékař.     

KEREN GEMINA

Státní universita v Asunciónu (Santa Rosa), obor: lékařství, 3. ročník

Platíme jí podnájem 2 000 Kč měsíčně

Keren je již 25 roků, dlouho usilovala o studium medicíny. Jako dospívající trpěla velkými bolestmi kloubů kvůli rychlému růstu, byla jí diagnostikována juvenilní artritida a musela se kvůli tomu s maminkou přestěhovat za zdravotní péčí do hlavního města. Její zdravotní problémy a neustálé pobyty v nemocnici v ní probudily zájem o profesi lékařky. Že bude lékařkou, slíbila také kdysi dědečkovi, který zemřel ve vesnici na banální onemocnění, pro které však nebyla dostupná léčba. Po maturitě se opakovaně pokoušela o přijetí na prestižní lékařskou fakultu státní univerzity v Asunciónu, která zaručuje kvalitní vzdělání. Byla přijata v roce 2020. 

LORENZA

Universidad tecnológica Intercontinental, obor: právo, 4. ročník

Hradíme její školné 2 400 Kč měsíčně

Je velmi pilná studentka, zkoušky zvládá bez problémů. Ve volném čase si přivydělává jako prodavačka. Bydlí podnájmu poblíž univerzity, platí ho společně se starší sestrou Marií Cecilií, která ukončila práva v roce 2022 a pracuje v advokátní kanceláři. Od školního roku 2023 s nimi bydlí i nejmladší sestra Alejandra, která přijela do Asunciónu studovat veterinární lékařství.

FIORELA

Univerzita San Lorenzo, obor: diplomovaná zdravotní sestra, 4. ročník

Přispíváme jí na školné a placenou praxi ve zdravotnických zařízeních 2 600 Kč měsíčně

Fiorella pochází z Puerto Esperanzy, ale od dvou let žije v Asunciónu. Její rodiče ji dali do péče tety a strýce, kteří sami mají jen jednoho syna (Iván absolvoval práva v roce 2019, dosud nesehnal práci v oboru) a odešli do hlavního města ze lepším živobytím. Současný tatínek je zedník, maminka je v domácnosti. Fiorella chtěla jít na medicínu, ale protože biologičtí rodiče (její otec je bývalým "podnikavým" náčelníkem v Puerto Esperanze) ji odmítli podpořit, zvolila si méně finančně náročný obor – studuje druhým rokem na zdravotní sestru a má výborné studijní výsledky.  

BETANIA

Universidad tecnológica Intercontinental, obor: administrativa, 4. ročník

Platíme jí školné 1 900 Kč měsíčně. 

"Jsem Paraguayka, pocházím z předměstí Asunciónu, kde v našem sousedství bydlí indiánská rodina. Když mi bylo 15 let, přijel k nim Saulo, který se přihlásil jako jednoroční dobrovolník do armády. Zamilovali jsme se do sebe, ale teprve když jsem dosáhla plnoletosti a dostudovala gymnázium, začali jsme mít vážný vztah. V roce 2018 jsme se vzali a narodil se nám syn Benjamín. Saulova rodina mě velice hezky přijala, líbí se mi jejich láskyplné vztahy i jejich zvláštní jazyk. Stala jsme se také příslušnicí komunity v Puerto Esperanze. Saulo mě podporuje, abych vystudovala čtyřletý odbor administrativa, protože máme v plánu, že bychom si pořídili vlastní autodílnu."

GRACIANI

Universidad Tecnológica Intercontinental v Concepciónu, obor: učitel, 4. ročník

Platíme mu školné cca 1 300 Kč měsíčně a připojení na internet 600 Kč (trvá částečná distanční výuka).

 Graciani je tichý a pracovitý, patřil k poslední vlně studentů dvouletého zemědělského učiliště v Belénu (s naší pomocí ji absolvovalo 14 mladých z Puerto Esperanzy), které bohužel v roce 2016 ztratilo bývalou úroveň, mj. se začala zneužívat manuální práce žáků na soukromých pozemcích jednoho z učitelů. Graciani byl dlouhé měsíce jedním z nich, aniž si stěžoval. Po maturitě střídal různá zaměstnání v okolí Concepciónu, kde si našel partnerku a narodily se jim dvě děti. Graciani touží ukazovat mladým, jak důležité je vzdělání – rozhodl se stát učitelem. Přivydělávají si se ženou na okolních farmách nebo prodejem vlastnoručního pečiva. 

Dopis z května 2023:

Drazí přátelé v ČR. Předem mého dopisu Vás chci srdečně pozdravit a sdělit Vám, že jsem Bohudíky zdravý. Pokud jde o studium, je také všechno v pořádku. Máme teď hodně praktických cvičení na fakultě a taky chodíme zkoušet si učit na střední školy tady v Concepciónu a okolí. Na praxi jsem si vybral školu v místní indiánské komunitě při cestě do Vallemí. V rámci praktik jsem pouštěl kolegům video o kultuře mého kmene Čamakoko (přijímání chlapců do školy mužů), natočené na mobil v mé vesnici. Velice je to udivilo, protože doteď na mě nepoznali, že jsem indián, mluvím španělsky i guaraní (druhý oficiální jazyk v Paraguayi) úplně normálně, i když můj rodný jazyk je jiný, jen někdy nemám dostatečnou slovní zásobu nebo se neumím přesně vyjádřit. Ale jinak je vše ok, jsem už ve čtvrtém ročníku a blíží se můj vysněný titul. Snažím se ze všech sil a moji spolužáci to oceňují a pomáhají mi v různých předmětech a jsou ke mně hodní, z čehož mám radost, posiluje mě to a dává mi to sebedůvěru. Taky naši profesoři nás podporují, aby se z nás stali dobří učitelé a vychovatelé. Máme toho teď na fakultě hodně, takže bohužel nemám čas chodit do práce, ale musím to všechno nějak zvládnout, snažím se při studiu pochytit, co můžu, abych byl dobrým učitelem a abych mohl pomáhat dětem ke vzdělání. Jsem šťastný, že jsem se dostal až sem, nikdy bych si býval nepomyslel, že udělám VŠ. Bylo to možné jedině díky Vaší pomoci a bezpodmínečné lásce, s kterou mně pomáháte. Zdravím tedy ještě jednou všechny mé neznámé přátele-dárce, bratry z ČR. Tohle Vám píše Graciani Barboza Balbuena, Váš vděčný syn. Pán Bůh Vás opatruj.

Sem patří váš dlouhý nadpis

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo.

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit.

Quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci velit sed quia non numquam eius.

Nadpis textu

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci velit sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem ut enim.