Joaquín, lékař

28.12.2022

Escuela Latinoamericana de Medicina, Kuba, obor: všeobecné lékařství, absolvoval 2022

Joaquín (bez rodinného zázemí) od dětství toužil být lékařem. Vystudoval s naší pomocí zemědělské učiliště a paralelně navštěvoval místní gymnázium, kde získal maturitu. V roce 2014 byl pro vynikající výsledky a silnou motivaci vybrán z několika set uchazečů ke studiu na Kubě, dostal státní stipendium (studoval a bydlel na "koleji" zadarmo). Po obtížné aklimatizaci a navzdory různým onemocněním a velice obtížným podmínkám se cítil na Kubě dobře a ze studia, jakkoliv bylo náročné, byl nadšený. Získal velmi kvalitní vzdělání a zvykl si na tvrdou práci lékaře v "rozvojovém světě". Rád by se specializoval jako chirurg. Po váhání, zda pokračovat ve studiu na Kubě, nebo se vrátit do vlasti, zvolil druhou možnost. Vrátil se v září 2022. Dosud nepracuje, čeká na vyřízení dokumentů, je zaskočen paraguayskou byrokracií... 

Na obrázku ukazuje diplom v kanceláři našeho pana účetního Lic. Gavilána, který s ředitelkou kanceláře Lic. Estelou zajišťovali v posledních letech Joaquinovi "přísun" českých peněz na Kubu: Joaquína jsme podporovali od r. 2014 měsíční částkou 50-100 euro (příspěvek na živobytí na Kubě). Peníze jsme mu posílali 1–2× ročně v hotovosti po spřátelených průvodcích českých cestovních kanceláří. Od roku 2020 (covid) jsme museli zvolit komplikovanou cestu přes hotovostní vklad na jeho platební kartu v Asunciónu.  

Některé Joaquinovy dopisy z Kuby:

15. 12. 2020: "Včera jsem udělal na výbornou závěrečnou zkoušku z chirurgie, takže jsem oficiálně v 5. ročníku medicíny. Ten bude dost krátký, oba semestry musíme stihnout do července 2021, snad to coronavirus zase nezkomplikuje. Páťák je prý oproti předchozím zkouškám docela lehký, začínáme s ortopedií. Od počátku studia mě nejvíc zajímá chirurgie, chtěl bych se jí věnovat, takže se mi poslední semestr velice líbil. Asistoval jsem u dvou operací: tříselné kýly a žlučníku. Já sám se mám dobře, jediné, co mě znepokojuje, je ekonomická situace na Kubě, koupit si cokoliv je šílený problém. V lednu se čeká měnová reforma, tak uvidíme. Přeju Vám všem šťastné Vánoce a celý příští rok a prosím Vás, abyste se chránili před nákazou, které se bohužel hned tak nezbavíme, a doporučuji Vám, abyste se dali očkovat, jakmile to bude možné."

28. 8. 2020: "Předem mého dopisu chci vyjádřit úctu a poděkování všem přátelům z České republiky, protože bez Vaší pomoci bych tady jen těžko obstál. Živobytí je tady stále obtížnější. Všechno je čím dál tím dražší, ale hlavně se tady nedá vůbec nic koupit, ani ty nejzákladnější hygienické věci, jídlo atd. Lidi shánějí co se dá na černém trhu, ale cizinec to má těžké, navíc na to nemám čas. Jsou tu speciální obchody, kde se dá platit kartou, ale tu většina Kubánců nemá, a všechno je tam neskutečně drahé. Letošní školní rok jsme začali opět v karanténě, na podzim musíme složit zkoušky za minulý nefunkční semestr (v mém případě gynekologii + porodnictví a obecnou chirurgii) a od listopadu pokračujeme pátým ročníkem, snad to ten covid-19 zase nezkomplikuje."